Pelplin leży w województwie pomorskim w powiecie tczewskim, jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Znajduje się na Kociewiu w dolinie i zlewisku rzeki Wierzycy. Prawa Miejskie zostały nadane Pelplinowi w 1931 roku. Miasto liczy około 8600 mieszkańców, którzy żyją na powierzchni 4,45 kilometra kwadratowego. Mieszkańcy są bardzo sympatyczni i mile nastawieni do turystów, którzy co roku bardzo licznie odwiedzają gród.
Pelplin:
1. Historia 2. Zabytki 3. Ciekawostki 4. Linki |
Pierwsze wzmianki o
Pelplinie znajdują się w dokumencie zawartym w 1274 roku. Wtedy to Książe
pomorski Mestwin II nadaje wieś zwaną Polplin (teraz Pelplin) i ziemie
zawarte między trzema rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą Cystersom. Zakon
w Polplinie wznosi wspaniałą trójnawową świątynie oraz budynki klasztorne
i gospodarcze. I tak zaczęła się przygoda Pelplina z duchowieństwem.
16 lipca 1821 roku Papież Pius VII powiększył diecezje Chełmińską, a Pelplin ustanowił jej stolicą. Miało to ogromne znaczenie dla małej wioski. Dzięki tym decyzją wieś zaczęła się rozrastać.
W 1829 roku otwarto Wyższe Seminarium Duchowne, a w 1836 roku Collegium Marianum. Była to jedyna wtedy szkoła średnia na terenie zaboru pruskiego w której uczono języka i historii Polski.
Od 1860 roku w miecie była drukarnia, która na początku drukował "Rolnik" a potem "Pielgrzym" który jest wydawany i drukowany do dziś. Obecnie działa drukarnia i wydawnictwo pod nazwą "Bernardinum" i jest jedną z największych firm działających w mieście
Okres II Wojny Światowej jest tragicznym okresem w dziejach miasta. Seminarium stało się wiezieniem, 20 października 1939 roku ulicami miasta przeszła procesja w której zginęli profesorowie, kanonicy i pracownicy Kurii.
25 marca 1992 roku Pelplin został stolicą Diecezji Pelplińskiej, a której czele stanął biskup Jan Bernard Szlaga panujący po dziś dzień nad porządkiem w mieście.
Bazylika Katedralna - powstała na przełomie XIII - XIV wieku, jest zaliczana do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. Zabytek jest szeroki na 29 m, długi na 84 m i wysoki w nawie środkowej na 26 m. Znajdują się w niej 23 ołtarze, a ołtarz główny jest największym w tej części na
Kościół Bożego Ciała - kościół gotycki, powstał około 1417 roku, zwany
małym kocioł Kościół
Muzeum Diecezjalne - zostało założone w 1928 roku przez księdza biskupa Stanisława Okoniewskiego. Muzeum w swoich zbiorach posiada bardzo wiele rzeźb, ornatów, biżuterii sakralnej oraz wiele innych ciekawych do zobaczenia eksponatów. Głównym zabytkiem jednak jest jedyna w Polsce i rzadka już na świecie Biblia Gutenberga.
Pałac biskupi - powstał około 1837 roku, otoczony wielkim parkiem do którego nie można wchodzić, biskup pozwala tylko na zwiedzanie w okresie wakacyjnym w niedziele w godzinach popołudniowych.
Góra Jana Pawła II - do 1999 roku zwana górką papieską, znajduje się na niej wieża ciśnień z której doprowadzana jest woda do miasta. 6 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II celebrował na niej mszę świętą. Z tamtego ołtarza został tylko 33 m krzyż, reszta znajduje się w innych zakątkach diecezji
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej - w bieżącym roku 2007 jest
organizowana już 9 edycja festiwalu, koncerty odbywają się w każdą środę
lipca i sierpnia w godzinach wieczornych ( zazwyczaj jest to godzina 19).
Koncerty grają światowej sławy artyści i festiwal jest gratką dla miłośników
muzyki organowej i nie tylko.
Jarmark Cysterski - organizowany jest co rocznie w trzeci weekend września, atmosfera jarmarku jest średniowieczna.
Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza Pasierba - odbywa się od 1995 roku, przeprowadzany jest w lutym. W konkursie bierze udział młodzież z całego kraju co świadczy o jego randze.
W Pelplinie odbywają się jeszcze inne imprezy regionalne i promujące miasto, zaliczamy do nich pokaz multimedialny na dziedzińcu Wyższego Seminarium Duchownego "Światło i dźwięk", pokaz odbywa się w piątek i sobotę o godzinie 22:00, dożynki gminne, konkurs gwary kociewskiej, festyny.
Przez Pelplin przebiega główna trasa kolejowa łącząca trójmiasto ze Śląskiem (na dworcu PKP Pelplin zatrzymują się wyłącznie pociągi osobowe jadące z kierunków Gdańsk, Bydgoszcz), w odległości kilku kilometrów od miasta budowana jest autostrada A1. Pelplin leży 70 km od najbliższego lotniska Rębiechowo k. Gdańjmiasto
Oficjalna strona Miasta i Gminy
Strona Wydawnictwa "Bernardinum"
Strona Wyższego Seminarium Duchownego
Copyright (c) 2007 by Czech M. All Rights Reserved